Return to: UMC Home
UMC
 
Program Banner
 
Ag & NatR Activities Day > Results
Contest Results


Ag and NatR Activities Day Results 2015

View 2015 Photos >>>

Contest

3rd Team

2nd Team

1st Team

Soils Ada-Borup  Menahga Hawley
Meats Kindred Grand Rapids Eden Valley Watkins
Horses Frazee  Benson  Grand Rapids 
Crops New London-Spicer Sebeka Ada-Borup
Farm Mgmt Pelican Rapids Battle Lake Norman County West
Ag Mechanics Fertile-Beltrami Perham Wilmar
Dairy Judging Ada-Borup  Fertile Eden Valley Watkins
Floriculture Grand Rapids Battle Lake Richland 44
Food Sci. & Tech. Fertile-Beltrami Richland 44 Kindred
Dairy Products Hawley Norman County West Menahga
Forestry Silver Bay Mountain Lake Grand Rapids 
Wildlife Richland 44 Frazee Grand Rapids 
Small Animals Mountain Lake Grand Rapids Richland 44
Hippology Barnesville Thief River Falls Grand Rapids 
Genl Livestock Thief River Falls Parker Prairie Lac Qui Parle Valley
Landscape Menahga Mahnomen Ada-Borup
Sales Norman County West Oakes-Sargeant Central Ada-Borup
 

Contest

3rd Individual

2nd Individual

1st Individual

Soils Jakob Berg,
Hawley
Sean Meyer,
Hawley
Soloman Carlson,
Hawley
Meats Breanna Thompson, Rugby Nate Peterson,
Eden Valley Watkins
Victor,
Frazee
Horses Kenzie Smith,
Grand Rapids
Kelly Reishus,
Frazee
Rylee Erickson,
Benson
Crops Morgan Mill,
Ada-Borup
Gracie Johnson,
Ada-Borup
Amber Johnson,
Sebeka
Farm Mgmt Brayden Haugen,
Benson
Ethan Holm,
Norman County West
Greta Borgen,
Norman County West
Ag Mechanics Ryan Hennes,
Wilmar
Ryan Bade,
Perham
John Folz,
Wilmar
Dairy Judging Tyler Mayfield, Perham Morgan Steffens,
Eden Valley Watkins
Arinie Grenes,
Eden Valley Watkins 
Floriculture Kadie Knudson, Battle Lake Jessica Thiel,
Richland 44
Tannis Anderson, Richland 44
Food Sci. & Tech. Emily Chrishman, Kindred Jacie Osier,
Kindred
Caub Boehm
Dairy Products Gavin Hillukka,
Menahga
Anna Olsen,
Sebeka
Jennifer Koste,
Norman County West
Forestry Rudy Winckler,
Grand Rapids
Alexis Peasley,
Grand Rapids
Emily Hegrenes,
Grand Rapids
Wildlife Carlee Wersal,
Grand Rapids
Austin Tatter,
Grand Rapids
Milissa Schilling,
Frazee
Small Animals Cody Blegen,
Richland 44
Amanda Fideldy,
Grand Rapids
Rebekah Klassen,
Mountain Lake
Hippology Emma Tolrud,
Grand Rapids
Tara Schultz,
Grand Rapids
Eleora DeMuth,
Grand Rapids
Genl Livestock Hally Evenson,
Pelican Rapids
Taylor Buffington,
Lac Qui Parle Valley
Beau Bilsom,
Fisher
Landscape Lindsey Swiers,
Mahnomen
Lora Isaacson,
Menahga
Brittany Rousch,
Ada-Borup
Sales Julia Brainard,
Ada-Borup
Gabriel Suda,
Norman County West
Shawn Hermes,
Oakes-Sargeant Central